Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Menu
Těhotenská móda, těhotenské oblečení pro těhotné maminky

Těhotenství týden po týdnu

Informace o těhotenství týden po týdnu

1. lunární měsíc těhotenství (0-4.týden)

Na plánované těhotenství by se měla žena připravovat nejlépe už před samotným početím. Měla by dodržovat zásady zdravého životního stylu a všechna svá případná závažnější onemocnění konzultovat se svým lékařem.

K oplodnění dochází splynutím spermie s vajíčkem. Jen jedna spermie může s vajíčkem splynout. Naruší obal vajíčka a pronikne dovnitř. V tento okamžik je vajíčko pro další spermie uzavřeno. V tuto chvíli má budoucí plod polovinu genetických vlastností od matky a polovinu od otce.
Oplozené vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici a rychle roste a dělí se.

Na konci prvního měsíce je veliké několik milimetrů, vidět jsou zárodky hlavičky a končetin. Do vytvoření placenty se vyvíjí v plodovém obalu.
Ve výjimečných případech se ženě narodí více než jedno miminko. Hovoříme pak o vícečetném těhotenství. Miminka mohou být jednovaječná nebo vícevaječná.
U jednovaječných dvojčat došlo k oplodnění jednoho vajíčka. Při jeho dělení však došlo k procesu podobnému klonování a místo jednoho jedince se začaly tvořit jedinci dva.
U dvojvaječných dvojčat došlo k oplodnění dvou vajíček.

Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace a trvá cca 280 dní.


2. lunární měsíc těhotenství (5-8.týden)

Právě teď už z těhotenského testu, nebo od vašeho gynekologa víte, že se vše povedlo tak jak má a miminko je na cestě. Ještě je před vámi dlouhá cesta, ale pro začátek už jste úspěšně vyrazila ze startu.

V osmi týdnech váží plod cca 4.gramy a měří cca 3cm. Je velký asi jako jahoda a na ultrazvuku je již zaznamenaná pravidelná srdeční činnost.

Na konci druhého měsíce se embryo začíná nazývat plodem. Vyvinuli se již všechny hlavní vnitřní orgány, i když dosud jen v jednoduché formě. U plodu lze rozeznat obličej – nos je zašpičatělý, jsou vytvořeny nozdry a obě strany čelisti se spojily a vytvořily ústa, ve kterých se už schovává jazyk.
V tomto období se tvoří vnitřní části uší, zodpovědné za udržování rovnováhy a za sluch. Prsty na rukou a nohou jsou zatím spojeny kožní blankou.

Paže a nohy se výrazně prodloužily a můžeme rozeznat – ramena, lokty, hýždě a kolena.

Miminko je v tomto období značně pohyblivé, jeho pohyb však nastávající maminka zatím nevnímá.

Pro druhý měsíc těhotenství je typická psychická nestabilita. Nastávající maminka má pocity štěstí, ale zároveň i velké pocity strachu. Střídání smíchu a pláče je pro mnohé nepochopitelné, ale pro těhotenství zcela typické.

I když je vše pořádku, je potřeba uvést, že právě druhý měsíc těhotenství je náchylný k samovolnému potratu.

Každou těhotnou ženu určitě nepřekvapí nadměrná chuť k jídlu, a nebo naopak averse vůči všemu co by měla žena pozřít. Je proto důležité dát jídlu určitý pevný řád. V prvních týdnech gravidity je důležitý přísun zeleniny, ovoce, kyseliny listové a také bílkovin. Žena by v tomto období neměla zapomínat na správný pitný režim.


3. lunární měsíc těhotenství (9 - 12. týden)

Třetí měsíc je přibližně 9. až 12. týden těhotenství. Tento měsíc je posledním měsícem prvního trimestru. Příznaky těhotenství, které jste doposud pociťovala ještě nejspíš přetrvávají, ale již se blýská na lepší časy.

Plod v tomto měsíci těhotenství je cca 9cm dlouhý a váží něco málo kolem 30g. Na končetinách jsou již patrné prstíky a prodlužují se ručičky. Je již vytvořen chrupavčitý základ kostry. Ze společného základu se začínají vyvíjet buď mužské nebo ženské vnější pohlavní orgány. V mozku se začíná vytvářet základ mozkové kůry. Plod se začíná pohybovat, ale nastávající maminka ještě nic necítí. Je dokončen vývoj placenty.

Děloha nastávající maminky je nyní velká jako větší grapefruit. Nevolnosti a časté močení by měli začít ustupovat. Maminka začíná přibírat na váze. Pro toto období je vhodné cvičení v bazéně a pestrá strava s velkým obsahem ovoce a zeleniny.


4. lunární měsíc těhotenství (13 - 16. týden)

Nastávající maminka, která je ve 13-16. týdnu těhotenství, začíná v tomto měsíci druhý trimestr. Většina žen, která trpěla nepříjemnosti na začátku těhotenství by se měla radovat, protože se blýská na lepší časy.

Děloha je velká jako malý meloun a většina žen se již nevejde do šatů, které byly zvyklé nosit, přichízí na řadu těhotenská móda a proto vzhůru na nákup nového těhotenského oblečení.

Vaše miminko je nyní velké asi 12cm a váží asi 150g. Polyká plodovou vodu a vylučuje jí ve formě moči. U děvčátek se v tomto období vyvíjí děloha a primitivní vaječné buňky na vaječnících. Tělo je pokryto jemnou, svraštělou a červenou kůží, dosud není vytvořen podkožní tuk. Kůže přestává být tenká, ale zůstává průsvitná, takže jsou vidět cévy. Na celém povrchu těla jsou velmi jemné chloupky, chmýří, kterému se odborně říká lanugo.

Tělo miminka se postupně začíná obalovat tukem, což je dobré pro udržení tělesné teploty.

Maminka při velkém soustředění může pocítit první pohyby svého drobečka v bříšku.


5. lunární měsíc těhotenství (17 - 20. týden)

17 - 20. týden vašeho těhotenství bude určitě jedním z nejkrásnějších období celého vašeho očekávání. Počáteční nevolnosti máte dávno za sebou a velký váhový přírůstek vás teprve čeká.

Vaše miminko nyní dosahuje délky cca 33cm a váží asi 570g. Slyší vás hlas a pokud v bříšku spí, může ho vzbudit hlasitá hudba. Miminko si stále častěji cucá paleček, někdy kašle či škytá. Oči jsou zakryté víčky, ale otevírat je ještě nemůže. Na ultrazvuku můžeme vidět, že miminko dokáže vytvářet různé grimasy – mračit se, špulit rty a otvírat pusu.

Plod je vyživován placentou a chráněn plodovou vodou, která se mění obvykle každých 24.hodin. Plodová voda reguluje teplotu plodu a chrání ho před infekcemi a nákazami.


6. lunární měsíc těhotenství (21 - 24. týden)

Podle lunárního kalendáře začíná 6. měsíc 21. týdnem, a těhotenství trvá týdnů 40. Můžeme si na počátku šestého měsíce tedy říct, že máte polovinu těhotenství za sebou.

Bříško se pilně zvětšuje, únava nohou a bolesti zad neustávají, ztížené dýchání berete jako samozřejmost a na miminko se, tak jako tak, nepřestáváte čím dál více těšit.

V těhotenství je celý organismus vystaven zvýšené zátěži. Nejvíce však právě vaše nohy, které musí unést větší váhu, ale také zvětšující se objem krve proudící v organismu. Objem tekutin v tkáních se zvýší až o 2,5 kilogramů.

Pokud máte v rodině obvyklé křečové žíly, je právě těhotenství ta doba, kdy jim věnovat zvětšenou pozornost.

Nohy mohou otékat, pálit, žíly jsou teplejší a vystupují pod kůží. V takovém případě je doporučeno vždy navštívit lékaře.

Abyste se křečovým žílám v těhotenství vyhnula, a nebo je alespoň zmírnila, je lékaři doporučováno odpočívat vleže s nohama podepřenýma nebo opřenýma o vyvýšené místo.

Na konci šestého měsíce měří vaše miminko kolem 20cm a váží přes 0,5 kilogramu.
Pokud by se nyní muselo miminko předčasně narodit, má už vysokou šanci na přežití. Plíce jsou již natolik vyvinuté, že by dítě mohlo s podporou přístrojí volně dýchat.

Mozek rychle roste, rozvíjejí se smysly. Miminko již slyší okolní zvuky přes stěnu dělohy. V těle miminka se tvoří bílé krvinky, zrají plíce a vytváří se plicní sklípky.

Miminko ve vašem bříšku nacvičuje dýchání, aby mohlo po narození ihned dýchat samo.

 

7. lunární měsíc těhotenství (25 - 28. týden)

Sedmý měsíc těhotenství je vhodný čas pro začátek s přípravami na příchod miminka.

Bříško pěkně roste, ale ještě vás tolik ,,neobtěžuje“, a ještě se můžete relativně dobře pohybovat. Do samotného porodu zbývá něco přes patnáct týdnů.

Během sedmého měsíce vyroste miminko až o 3cm a jeho váha se zvyšuje z cca 700g na více než 1kg. Z miminka se pomalu, ale jistě stává pěkný cvalík, s pěkně zaoblenými tvary, svaly získávají napětí a podkožní tuk vyplňuje prostor mezi svaly a kůží.

Miminko dokáže rozpoznat světlo a tmu. Plíce miminka jsou již vyvinuté, a kdyby se na konci sedmého měsíce předčasně narodilo, dokázalo by dýchat samo.

Prostor v děloze se zmenšuje a miminko pomalu hledá v bříšku stabilní polohu.


8. lunární měsíc těhotenství (29 - 32. týden)

Je nejvyšší čas začít se pomalu připravovat na samotný porod.

Ke konci těhotenství vás však možná čekají i určité nepříjemnosti a potíže, o nichž by jste měla vědět.

Kromě častého nutkání močení, vás možná potrápí i samovolný únik moči, např. při kýchání, smíchu. Vše se po porodu vrátí k normálu, ale i přesto je dobré procvičovat svaly pánevního dna doporučenými cviky.

Ve středu břicha, od pupíku, se objeví tmavě hnědá čára, která po porodu sama zmizí.

Ani zadýchávání není příznakem něčeho špatného. Rostoucí děloha sahá už ve vašem břiše vysoko a tlačí do hrudního koše.

Nejspíše vás v tomto období bude také potkávat stále větší nespavost. Hledejte proto všechny možné polohy, ve kterých se cítíte pohodlně, abyste si co nejvíce dokázala odpočinout

Ve 32.týdnu měří vaše miminko kolem 40cm a váží něco málo přes 1,5kg.


9. lunární měsíc těhotenství (33 - 36. týden)

Nastává měsíc, ve kterém bude ukončen pocit netrpělivého čekání a nastane ten nejvíce očekávaný okamžik.:-)

Na začátku 9.měsíce může plod ještě zaujímat polohu hlavičkou nahoru, takže při předčasném porodu se dítě často narodí tzv. koncem pánevním.

V posledních týdnech těhotenství se však většina miminek otočí hlavou dolů a narodí se přirozeným způsobem. Nestihne-li se miminko přeci jen otočit hlavičkou napřed je porod složitější a lékaři často přistupují k porodu císařským řezem.

Nejspíše jste již nastoupila na mateřskou dovolenou a tak máte více času na přípravu na porod a zařízení všeho potřebného pro miminko.

Porodnici by jste již měla mít vybranou, protože většina gynekologů odesílá po 36. týdnu těhotenství přímo do poradny v porodnici.

V průběhu návštěvy lékaře vám bude změřen tlak, zkontrolována moč, prohlédne vám ruce a nohy, aby se nikde neobjevil otok.

Ke konci těhotenství bude lékař při každé návštěvě vyšetřením zjišťovat případné pootevírání děložního hrdla, které by signalizovalo předčasný porod.

Poslechne si ozvy plodu. Vyšetření v posledních týdnech v žádném případě nezanedbávejte.


10. lunární měsíc těhotenství (37 - 40. týden)

Buďte již na vše připravena. Mějte již zabalenou tašku do porodnice a připravte věci pro miminko. Mějte při ruce důležitá telefonní čísla a mějte přehled o tom, kde je v danou chvíli vaše rodina.

Koncem 36. týdne může plod tzv. sestoupit – hlavička klesne do pánevní oblasti a začne tlačit na děložní hrdlo. Tím se uvolní vaše bránice a bude se vám lépe dýchat, zvýší se tlak na močový měchýř a budete muset častěji na toaletu.

Sestoupení plodu znamená, že se porod blíží a dochází k němu zpravidla mezi 36. a 39. týdnem vašeho těhotenství.

Vaše bříško již nebude krásně kulaté, ale bude se stále více tvarovat do špičky.

Čekají vás poslední dny před porodem očekávaného miminka. Miminko v děloze je již v této době připravené k životu mimo tělo matky. Váží v průměru mezi 3 - 3,5 kilogramy a měří kolem 50cm.

Lanugo – jemné chmýří, které pokrývalo jeho tělíčko už zmizelo a zmenšuje se také vrstva mázku – hmoty, kterou je tělo plodu pokryto. Kůže je růžová, napjatá a miminko má často vlásky dlouhé i několik centimetrů.


10 lunárních měsíců v těhotenství je zároveň 9 měsíců kalendářních. Vždy se jedná o délku trvání 40 týdnů (280 dní).

Více informací o těhotenství týden po týdnu najdete na portálu Maminkov.cz

Sekce: Těhotenství týden po týdnu

První výměna
zboží zdarma

neplatíte poštovné

Specializujeme se
na těhotenskou módu

snadno si vyberete svoji barvu, velikost i střih.

Skladem

i nadstandardní velikosti oblečení

Rychlé dodání

dnes objednáte, druhý den je zboží u Vás

Kvalita

těhotenské oblečení z ověřených a kvalitních materiálů.

Akce a výprodeje

zajímavé sezónní výprodeje a cenové akce

Aktuality

Je léto. Co chvíli udeří velká vedra a horka. Kalhoty jsou jako vězení, v kterém jste za trest.

Těsně před porodem se aktivují mléčné žlázy v prsou a spustí se mléko. Prsa pak reagují i...

Jste v osmém měsíci a chystáte se na ten devátý, poslední? Měly byste mít připravenou soupravičku...

Copyright © 2007 - 2017 - Zákaz kopírování obrázků a textů. Přečtěte si vše o těhotenství na portálu Maminkov.cz